Nova Ukrainian School

Нова українська школа в м. Сідней, Австралія

Nova Ukrainian School Inc. was incorporated in 2008 in Sydney, Australia and was established to provide Ukrainian language tuition for children of new Ukrainian migrants to Australia who settled in the Eastern Suburbs of our wonderful city. Classes began at Bondi Public School in 2009.

The school is run by a parent committee and is registered with the NSW Community Schools Program. It follows an endorsed K–10 Syllabus from the NSW Board of Studies. New teaching practices through songs, mime, interactive games and stories are used to enhance language learning. Classes use traditional and interactive materials in the classroom. The school also participates in some community functions.

Every child's individual learning style is addressed through small classes and individual attention.

From 2015 Ukrainian language classes also commenced on the North Shore on Saturday afternoons. From 2016 Ukrainian classes were moved to Saturday mornings from 9:30–12:30 at Castle Cove.

In 2016 classes commenced in the Parramatta area and in 2017 in South Sydney. 2017 also brought students to the South Western part of Sydney.

Нова українська школа розпочала навчання дітей шкільного віку в лютому місяці 2009р. в приміщенні державної школи в районі Бондай,  місто Сідней. Саме в цьому районі міста Сіднею жи найбільше скупчення іммігрантів з України.

Наша школа, як назва показує, найновійша українська школа на території Австралії, і створена була для так званої "четвертої хвилі" іммігрантів з України. Навчання відбувається щосуботи з 9:30 ранку до 12:30 години у північних районах СІднея та з 15:00 години у південних районах міста. Підчас шкільних канікул (літніх, великодніх, зимніх) навчання не проводиться.

З 2017 класи проводяться в західних та південно-західних тайонах м. Сіднея.

Школа неприбуткова самостійна юридична одиниця, реєстрована в Департаменті освіти у відділі Програми мов національної меншини Н.П.В. Вона теж співпрацує з іншими школами, як, на приклад, Міжнародною українською школою (м. Київ) та товариство “Світ-Україна” (м. Київ).

Шкільна програма побудована на основі програми Української Шкільної Ради Австралії та затвержена Управлінням освіти при Департамент освіти Н.П.В. Навчальний матеріал подається темами. Школа застосовує такі види роботи: ігрова (урок-турнір, гра “Мікрофон”), наочні (урок-екскурсія, відео-урок.), словесні і т. д.

Welcome

Photos

Our school is sponsored by:

Союз українок Австралія, відділ ім. Анни Ярославни

Ukrainian Studies Foundation of Australia

Фундація українознавчих студій в Австралії

Our school is proudly supported by: